Slavnostní předání busty T. G. Masaryka

Busta T. G. Masaryka je po 68 letech opět na svém místě

Dne 29. 9. 2016 proběhl v Masarykově ZŠ a MŠ Hradec Králové Plotiště slavnostní akt předání busty prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. V roce 1932 byla postavena v Plotištích Masarykova základní škola a jejím prvním ředitelem byl František Pišl, jenž  zachránil odlitek busty našeho prvního prezidenta, která byla umístěna ve škole,  a uschoval ji za nacistické okupace i v dobách totalitního režimu ve svém domě. Pan Vlastimil Novotný, člen rodiny Pišlových, se rozhodl odlitek busty vrátit škole, aby opět stála na svém místě. Žáci si u příležitosti této události připravili kulturní pásmo. Dívky vítaly příchozí v národních krojích. Starší  žáci  přednesli úvodní projev, který připomenul zásluhy TGM, a zazněly Seifertovy verše Píseň o rodné zemi. Dvěstě padesát žáků 1. stupně zazpívalo prezidentovu oblíbenou píseň Ach synku, synku.  Žáci a pedagogové připravili v prostorách školy k této události expozici z dobových fotografií, kronik a dalších dokumentů. Výstavu doplnily fotografie ze současného života školy. Tato expozice je zpřístupněna do konce měsíce října. Slavnostní událost hluboce zapůsobila nejen na žáky, ale i na pamětníky, rodáky a spoluobčany, kteří se jí zúčastnili.